Yükseklik Fobisi Nasıl Yenilir, Yükseklik Fobisi ve Stres

Yükseklik hissi veren, özellikle derinliğini hesaplayamadığımız mesafelerde hissedilen düşme korkusudur. Derinlik hissini bize yaşatan binaların yanından geçerken de benzer duygular yaşanabilir. Kişide düşme korkusu, yere çakılma, baş dönmesi, ayağının yerden kesilmesi, denge kaybı, mide bulantısı olabilir. En bariz duygu düşmek ve yere çakılma duygusudur. Ali’de de böyle olmuştu.

Ali 15 yaşındaydı. Bir süredir yüksekte olmaktan korkar olmuştu. Camlı asansörlere, yürüyen merdivenlere, korkuluklara, balkon ve yüksek pencerelere yanaşamıyordu. Önceleri anlamamış ve hasta olduğunu zannetmişti. Babasının da yüksek tansiyonu vardı. İlk aklına bende tansiyon hastası oldum diye gelmişti. Bir baş dönmesi ile birlikte korku hissediyordu. Sonra evlerinin balkonuna her çıktığında duygusu tekrarlayınca farkına vardı.

Son bir yıldır böyle olduğunu söylüyordu. Bir yıl önce Tatilya’ya gitmişlerdi. Küçük kardeşiyle hızlı trene binmişti. Orada tren yukarılara çıkıp, hızla giderken, yükseklik onu tedirgin etmiş çok korkmuştu. Ya trenden düşersem, yere çakılırsam, beynim parçalanırsa, ölürsem diye aklından geçirmişti. Yanında kardeşi olduğu için inememiş ve bir süre bu korkuyu yaşamak zorunda kalmıştı. O günden beri bu korkuyu yaşıyordu. Nasıl başladığını biliyordu ama geçmesini sağlayamıyordu. Yaptığımız çalışmada o güne ait duyguları temizlememize rağmen bir türlü rahatlamamıştı. Daha çok boşluğa düşmekten çok korktuğunu fark etmişti. Ona daha önce böyle bir duygu yaşayıp yaşamadığını sorduğumda, çok küçükken ağaçtan düştüğünü aslında o kısacık yüksekliğin düşerken ona kocaman bir boşluk gibi gelip çok korkuttuğunu hatırladı. O ana gidip boşalttığımızda aslında yükseklik korkusu da ortadan kalkmıştı.

Fobi Nedir, Fobiler ve Stres

Fobiler ve korkular sık sık karıştırılır. Köpekten korkuyorum da diyebiliriz kopek fobim var diye de ifade edebiliriz. Eğer azgın bir köpeğin geldiğini gördüğünüzde kaçarak tepki verirseniz bu korkuya girer. Zaten bu durumda korkmamanız patolojik olabilir. Ama köpeğin varlığını düşünmek, görmek bile tepki vermenize yetiyorsa bu durumda fobiden söz edebiliriz. Yani aslında ortada gerçek bir tehdit yoktur ve biz onu tehdit olarak algılıyoruzdur. Karıştırılma sebebi aslında çok ilintili olmalarından kaynaklanır. Fobilerde hissedilen duygusal ve fiziksel tepkiler korkularda hissedilenden çok daha şiddetlidir ve kontrol edilemez. Korku oluşması için korku kaynağını yaşamak gerekirken, fobilerde bunu düşünmek bile yeterli olabilir. Tehdit kaynağı olarak aldığımız objeden, ortamdan hızla kaçmak, kurtulmak için yoğun olarak fiziksel ve duygusal tepkiler veririz.

Durumun farkındalığı ile anksiyete, depresyon içinde olan hastalarla çalışıldıkça, fobilerin insan hayatına neler yapabileceğini daha iyi anlayabiliriz. Evinden çıkamayanlar, okulunu bırakanlar, sosyal ortamlardan kaçanlar, yalnız kalamayanlar, onlarca katlı gökdelenlerde çalışıp hergün yürüyerek inen çıkanlar daha pek çok olumsuz örnek sayılabilir. Uçak fobileri, hayvan fobileri, sosyal fobiler, klostrofobiler, yükseklik fobileri gibi hepimizin bildiği fobiler olduğu gibi kişiye özel fobilerde gelişebiliyor. Örneğin oyuncak bebek fobisi olan hastanın işyerinin yuva olduğunu düşünün, ne derece zorlandığını tahmin bile edemezsiniz.

Fobiler paylaşılabilir. Aynı aile bireylerinden birinin yaşadığı fobinin bir diğerini de etkilediğine çok rastlanır. Bu yüzden çalışırken bunu sorgulamak gerekir. Kişinin düşünsel ve duygusal stresi paylaşması, bir de olumsuz bir tecrübe yaşandıysa dört dörtlük bir fobi gelişmesi için zemin hazırlar.

Anı yaşarken ölecek kadar heyecan hissedilir, nefesi kesilir, kalbi çarpar.

Soluğunun kesildiğini hisseder, aklından geçenleri yakalamak mümkün değildir. O ana ait tüm hissedilen tarifsiz bir duygudur. Oysa duyguyu analiz ettiğimizde altındaki düşünceye veya yaşanmış stres kaynağına ulaşmamız mümkündür. Sadece korkuyorum diye başlayan duygu, aslında korkunun kaynağına kolayca götürür bizi.

Fobiler en rahat çalışabilinen hastalıklardır, çünkü stres kaynağına ulaşmak çok daha kolaydır. Kişi fobi kaynağını düşündüğü anda bedende var olan stres tepkimelerini işitsel, dokunsal, görsel uyaranlar göndererek mevcut stres blokajlarını çözebiliriz. Bu yüzden başarı oranı çok yüksektir. Stresi çözümleyerek kişiyi yeniden hayat kalitesine kavuşturabiliriz.

ÇALIŞTIĞIM PEK ÇOK HASTADA ALDIĞIM OLUMLU SONUÇLARLA RAHATLIKLA SÖYLEYEBİLİRİM FOBİLERLERDEN KURTULABİLİRSİNİZ. YENİDEN HAYATIN İÇİNDE OLABİLİRSİNİZ.

İletişime Geç

İyileşme, hasta ile hekimin ilk görüştüğü andaki güven ile başlar.

ADRES: İstanbul
TEL: 0 506 603 9089
E MAIL: drasumanyeni@gmail.com

Bizi Takip Edin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir