Ne kadar sık olduğunun ve yaratığı sıkıntıların hayatları ne kadar yaşanmaz hale getirebildiğinin farkında bile değildim. Oysa benimde hayvanlara ait korkularım vardı ama hiçbir zaman yaşamımı etkileyecek boyuta gelmemişti. Onlarla iç içe yaşamak zorunda olmadığım için kontrol edilebilir bir boyuttaydı. Çalışmaya başladığımda gelen hastalarımdan bu fobinin hayatımızı ne kadar olumsuz etkileyebileceğini, şiddetinin adeta kişiyi ev hayatına mahkum edecek kadar yaşamdan izole edebileceğini bazı hastalarda evde dahi huzurlu bir ortamın kalmadığına şahit oldum. Aynı zamanda bu yöntemlerle ne kadar güzel ve hızlı sonuç alınabildiğini, nerdeyse %95 tek seansta fobilerin ortadan kalkabildiğini gördüm. Bu terapiler gerçekten harikalar yaratıyor bu hastalarda. Bazen sorunun kaynağını bulmak gerekse de çok büyük kısmı buna gerek kalmadan boşaltılabiliyor.

En çok kedi, köpek, kuş, böcek fobileri yaşanmakta iken bazen spesifik korkularda üretilebiliyor. Ben yılan fobilerinin çok olacağını düşünürken sadece birkaç vaka olması sanırım yaşam alanlarımızın bu hayvanlardan izole olmasından kaynaklanıyor. Oysa yaşadığımız şehir hayatında her yer kedi köpek kaynıyor, çoğu da sevgi ve ilgi ihtiyacı ile insanlara yakınlaşıyor. Aslında çok güzel olan bu durum, fobisi olan kişiler için kabus haline dönüşüyor. Yüzlerce hayvan fobisi çalıştım. Sizlere sorunun kaynağına inmem gereken vakalardan örnekler vereceğim ama inanın buna gerek kalan hasta sayısı çok az. İnatçı fobilerde ve hayvanlarla çalışmak istemeyen vakalarda ilk stresi yaratan olayı yakalamak gerekebiliyor sadece.

Hayvan fobilerinde aşırı bir korku hali olur. Durumun gerçekte var olmayan tehlikesi maksimum algılanır. Sadece hayvanın varlığı bunun için yeterlidir. Ağır vakalarda düşüncesi bile fobiyi başlatabilir. Kalp çarpması, titreme, terleme, anksiyete, bayılma gibi belirtiler görülebilir.

Fobi Nedir, Fobiler ve Stres

Fobiler ve korkular sık sık karıştırılır. Köpekten korkuyorum da diyebiliriz kopek fobim var diye de ifade edebiliriz. Eğer azgın bir köpeğin geldiğini gördüğünüzde kaçarak tepki verirseniz bu korkuya girer. Zaten bu durumda korkmamanız patolojik olabilir. Ama köpeğin varlığını düşünmek, görmek bile tepki vermenize yetiyorsa bu durumda fobiden söz edebiliriz. Yani aslında ortada gerçek bir tehdit yoktur ve biz onu tehdit olarak algılıyoruzdur. Karıştırılma sebebi aslında çok ilintili olmalarından kaynaklanır. Fobilerde hissedilen duygusal ve fiziksel tepkiler korkularda hissedilenden çok daha şiddetlidir ve kontrol edilemez. Korku oluşması için korku kaynağını yaşamak gerekirken, fobilerde bunu düşünmek bile yeterli olabilir. Tehdit kaynağı olarak aldığımız objeden, ortamdan hızla kaçmak, kurtulmak için yoğun olarak fiziksel ve duygusal tepkiler veririz.

Durumun farkındalığı ile anksiyete, depresyon içinde olan hastalarla çalışıldıkça, fobilerin insan hayatına neler yapabileceğini daha iyi anlayabiliriz. Evinden çıkamayanlar, okulunu bırakanlar, sosyal ortamlardan kaçanlar, yalnız kalamayanlar, onlarca katlı gökdelenlerde çalışıp hergün yürüyerek inen çıkanlar daha pek çok olumsuz örnek sayılabilir. Uçak fobileri, hayvan fobileri, sosyal fobiler, klostrofobiler, yükseklik fobileri gibi hepimizin bildiği fobiler olduğu gibi kişiye özel fobilerde gelişebiliyor. Örneğin oyuncak bebek fobisi olan hastanın işyerinin yuva olduğunu düşünün, ne derece zorlandığını tahmin bile edemezsiniz.

Fobiler paylaşılabilir. Aynı aile bireylerinden birinin yaşadığı fobinin bir diğerini de etkilediğine çok rastlanır. Bu yüzden çalışırken bunu sorgulamak gerekir. Kişinin düşünsel ve duygusal stresi paylaşması, bir de olumsuz bir tecrübe yaşandıysa dört dörtlük bir fobi gelişmesi için zemin hazırlar.

Anı yaşarken ölecek kadar heyecan hissedilir, nefesi kesilir, kalbi çarpar.

Soluğunun kesildiğini hisseder, aklından geçenleri yakalamak mümkün değildir. O ana ait tüm hissedilen tarifsiz bir duygudur. Oysa duyguyu analiz ettiğimizde altındaki düşünceye veya yaşanmış stres kaynağına ulaşmamız mümkündür. Sadece korkuyorum diye başlayan duygu, aslında korkunun kaynağına kolayca götürür bizi.

Fobiler en rahat çalışabilinen hastalıklardır, çünkü stres kaynağına ulaşmak çok daha kolaydır. Kişi fobi kaynağını düşündüğü anda bedende var olan stres tepkimelerini işitsel, dokunsal, görsel uyaranlar göndererek mevcut stres blokajlarını çözebiliriz. Bu yüzden başarı oranı çok yüksektir. Stresi çözümleyerek kişiyi yeniden hayat kalitesine kavuşturabiliriz.

ÇALIŞTIĞIM PEK ÇOK HASTADA ALDIĞIM OLUMLU SONUÇLARLA RAHATLIKLA SÖYLEYEBİLİRİM FOBİLERLERDEN KURTULABİLİRSİNİZ. YENİDEN HAYATIN İÇİNDE OLABİLİRSİNİZ.

İletişime Geç

İyileşme, hasta ile hekimin ilk görüştüğü andaki güven ile başlar.

ADRES: İstanbul
TEL: 0 506 603 9089
E MAIL: drasumanyeni@gmail.com

Bizi Takip Edin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir