Depresyon bir çöküş halidir. Var olan enerjimizin azaldığını ve tükendiğimizi hissederiz. Derin bir mutsuzluk halidir. Bu duygu zaman zaman hepimizi içine alır ama duygunun yoğunlaşarak hayatımızı ele geçirmesi ve kalıcı hale gelmesi durumunda depresyondan söz edebiliriz. Öyle ki parmağımızı kıpırdatmaya halimiz kalmamıştır. Hayat artık yük olmaya başlamıştır. İştahımız bozulmuş, uyku düzenimiz kalmamış, cinsel isteğimiz azalmış, bize keyif veren şeyler artık anlamsızlaşmıştır. Olumsuz duygular yoğunlaşmıştır. Değersizlik, suçluluk, yetersizlik, umutsuzluk, mutsuzluk sarmıştır her yerimizi. Özellikle günümüzde gittikçe yalnızlaşan bireylerin oluşturduğu toplumlarda sayıları çığ gibi artan bir hastalık grubudur depresyon.

Normal mutsuzluklardan farklıdır depresyon. Hayatımızın içinde duygu değişimlerini yaşadığımız olayları sürekli yaşarız. Öfkeleniriz, sakinleşiriz, kızarız affederiz, seviniriz mutsuz oluruz, o ana göre tepki verir ama sonra normalleşiriz. Oysa depresyonda bu normalleşme süreci olmaz. Mutsuzluğumuz giderek derinleşir ve yerleşir. Günlük hayatımızı etkiler. Olumsuz duygu ve düşünceler içinde kıvranırız. Etrafımızda bu tarz kişilere sıkça rastlarız. Özellikle şehir hayatının getirdiği stresler, iş stresleri, trafik çilesi, ekonomik stresler, duygusal bağların ve ilişkilerin azalması, isteklerimizin ve ihtiyaçlarımızın artmasının getirdiği stresler. Bunlar bizi depresyona çok daha yatkın bir toplum haline getirir. Depresif kişiler etraflarına da bu enerjiyi yayarlar. Onların da enerjisinde çöküşlere sebep olurlar.

Bunların yanında en çok kayıplar depresyonu tetikler; eş, çocuk, akraba kayıplarının yarattığı stresler (ayrılıklar, ölümler) maddi kayıplar(iflaslar), statü kayıpları (işini kaybetme, konumunu kaybetme) fiziksel güç kayıpları (hastalıklar, yetersizlikler) tüm bunların yarattığı stresler depresyonun en belirgin sebepleridir.

Kişinin depresyonunun altında yatan stres kaynağı her ne olursa olsun bulunup boşaltılmalıdır. Kişinin hayata ve kendine olan inancı yeniden kazandırılmalıdır. Hayatın acı ve tatlı anları ile bir bütün olduğunu, hayatı bir bütün olarak kabul etmemiz gerektiğine olan inancı paylaşmak, kişinin ihtiyacı olan enerjiyi yeniden kazanmasını sağlayacaktır.

İletişime Geç

İyileşme, hasta ile hekimin ilk görüştüğü andaki güven ile başlar.

ADRES: İstanbul
TEL: 0 506 603 9089
E MAIL: drasumanyeni@gmail.com

Bizi Takip Edin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir